Mesleki Unvan Sertifikaları / Sınavları ile İlgili Sorular

Sınav sürecinin başvuru adımları ;

 • https://global.theiia.org/Pages/globaliiaHome.aspx bağlantısından üye olan kişiler sign in yaparak IIA ‘in web sitesine üye girişi yapmalıdır ( şifrenizi henüz belirlemediyseniz IIA ID numaranızı yazarak şifremi unuttum adımından temin edebilirsiniz)
 • Üye girişi ile yada üye değilseniz doğrudan IIA ekranına giriş yapıp ACCESS CCMS başlığını takip ederek theiia.org/CCMS bağlantısındaki ekrana gelmelisiniz.
 • İlk kez kullanan kullanıcılar adımından ilerlemelisiniz.
 • Kullanım Koşulları ekranı önünüze çıktığında Bu koşulları kabul ediyorum ve bir profil oluşturmak istiyorum. seçeneğinden ilerlemeli ve üye iseniz kullanıcı adına IIA ID numaranızı yazarak( üye değilseniz boş bırakarak ) IIA Üye/Müşteri kullanıcı adını ve şifresini bilmeden bir profil yaratınız. seçeneğini tıklamalısınız.
 • Kişisel Bilgiler ekranını Türkçe karakter kullanmadan doldurmalısınız.
 • Hesabınızı oluşturduktan sonra FORM DOLDUR adımından APPLICATION başlığında yer alan APPLICATION formunu doldurmalısınız.
 • Application adımından sonra 90 gün içerisinde, size ait gerekli evrakların sisteme girişi TİDE ofis tarafından yapılmalıdır ( kimlik fotokopisi , diploma fotokopisi , karakter referans formu ve deneyiminiz yeterli ise deneyim doğrulama formunun ıslak imzalı asılları ) formlara https://www.tide.org.tr/page/120/Formlar bağlantısından ulaşabilirsiniz.
 • TİDE tüm evrakların girişini yaptıktan sonra size e-posta göndererek sınav başvurusu yapabileceğinizi iletecektir.
 • Bu aşamada siz yine FORM DOLDUR adımından REGİSTRATION formunu seçerek hangi bölüm için başvuru yapmak istiyorsanız ilgili formu doldurmalısınız.
 • IIA size otorizasyon verdiğinde hem tarafınıza e-posta iletilecek hem de CCMS ekranında 6 aylık otorizasyon detayını görebiliyor olacaksınız.
 • 48 saat bekleyerek pearsonvue.com/IIA adresinden hesap açarak randevu alabilecek duruma geleceksiniz. Sınav için dil tercihinizi de bu ekranda yapıyor olacaksınız.
TİDE üyeliği pasif olan kişiler sertifikasyon sürecindeki indirimden yararlanamazlar. İndirimden yararlanabilmek için aktif statüye sahip olmanız gerekir aidat ödemeniziyaparak statünüzü aktif duruma getirebilirsiniz.
Sertifikasyon sınav tarihleri ve ücretlerine https://www.tide.org.tr/page/119/Sinav-T-ve-U linkinden ulaşabilirsiniz.
Resmi olmayan sınav sonucu sınav bitiminde tarafınıza bildirilecektir.
Sınavı geçmek için gereken kesin soru sayısı sınavdan sınava değişiklik gösterebileceğinden, tüm ham puanlar (doğru yanıt sayısı), 250 ile 750 puan arasında değişen bir puanlama ölçeğine dönüştürülür. Bu ölçeğe göre bir IIA sınavını geçmek için 600 puan ya da daha üstü bir puan gerekmektedir.
Sertifikasyon programına ilk başvuru yaptıktan sonra 90 gün içinde evraklarınızı ( kimlik fotokopisi , diploma fotokopisi , karakter referans formu ve deneyiminiz yeterli ise deneyim doğrulama formunun ıslak imzalı asılları) tarafımıza göndermeniz gerekmektedir.
Sertifikasyon programına ilk başvuru yaptıktan sonra 90 gün içinde evraklarınızı ( kimlik fotokopisi , diploma fotokopisi , karakter referans formu ve deneyiminiz yeterli ise deneyim doğrulama formu) sisteme online olarak yüklemeniz gerekmektedir.
CCMS de güncel adresinizin kayıtlı olduğunu kontrol edip form doldur adımından certificate order formu doldurup sertifikanızın basılıp adresinize gönderimini sağlayabilirsiniz.
Sertifika talep formunu doldurduktan sonra 16 hafta içinde sertifikanız IIA tarafından adresinize gönderilecektir.
CCMS sisteminden sertifikanızı ücretsiz Pdf formatında indirebilirsiniz. Basılı talep etmeniz durumunda güncel adresinizin kayıtlı olduğunu kontrol ederek ücretli olarak sertifikanızın adresinize gönderimini sağlayabilirsiniz.
TİDE Web sayfasından kampanya duyurularını takip edebilirsiniz.
CCMS de yapılan işlemlerin faturaları IIA tarafından düzenlenmektedir. CCMS’ den aşağıdaki adımları takip ederek faturalarınızı temin edilebilirsiniz;

1.CCMS hesabınıza giriş yapın/Pleasesigninto CCMS.
2. Emir Tarihçesi/ Select OrderHistory
3. Sipariş Görüntüleme/ Select theorder
4. Fatura Talebi /Select Show Receipt.
CCMS de yapılan işlemlerin faturaları IIA tarafından düzenlenmektedir. CCMS hesabınızdaki Siparişlerim kısmından faturalarınızı temin edilebilirsiniz.
BÖLÜM 1 125 Adet Çoktan Seçmeli Soru 2 saat 30 dakika
BÖLÜM 2 100 Adet Çoktan Seçmeli Soru 2 saat
BÖLÜM 3 100 Adet Çoktan Seçmeli Soru 2 saat
Sınav dilini Türkçe veya İngilizce seçebilirsiniz.
Sınav dilinin Türkçe veya İngilizce seçilmesi, kazanılan sertifikanın uluslararası platformda geçerli sayılmasını etkilemez.
CIA sınavları 3 yıl içinde 60 gün arayla alınabilir.
CIA sertifika süreci ilk başvuru yapıldıktan sonra 3 yıl içinde tamamlanmalıdır.
CIA sertifika süreci ek ücret ödeyerek 1 yıl daha uzatılabilir.
Sınav başvurunuzu yaptıktan 48 saat sonra PearsonVue’da hesabınız açılacak hesabınıza girerek sınav tarih ve yerinizi seçebilirsiniz.
Sınav başvurunuzu yapıldıktan 180 gün içinde sınava girmeniz gerekmektedir.
IIA sertifika sahibi meslektaşınız veya yöneticiniz tarafından imzalanacak ‘’Deneyim Doğrulama Formu’’ ile belgelemeniz gerekmektedir. Forma ulaşmak için https://www.tide.org.tr/page/120/Formlar linkini kullanabilirsiniz.
CCMS sisteminde Programımı Yönet adımından IIA sertifika sahibi meslektaşınız veya yöneticinizin bilgilerini doldurarak deneyiminizi belgeleyebilirsiniz.