DUYURULAR

08.01.2013

Türkiye İç Denetim Enstitüsü’nün kurumsal tarihi ile iç denetim mesleğinin yakın tarihini ortaya koymayı amaçlayan "Meslekte Mükemmelliğin Küresel Paydaşı:  TÜRKİYE İÇ DENETİM ENSTİTÜSÜ" kitabı, Türkiye İç Denetim Enstitüsü Yayınları arasında yayımlandı.

Birçok çalışması gibi, ‘ilk’leri başaran TİDE,  bu yayınıyla, kurumsal tarihini yazılı hale getirme geleneği başlatma, benzer çalışmalar için diğer kurumlar için bir rehber hazırlama ve meslektaşlar için mesleğin gelişim seyrini öğrenebilecekleri bir başvuru kaynağı hazırlamayı hedefliyor.

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Gürdoğan Yurtsever tarafından yazılan, Editörlüğü Türkiye İç Denetim Enstitüsü Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Kamil Uzun tarafından yapılan, Serpil Kaya tarafından yayına hazırlanan, yüzden fazla kişinin katkıda bulunduğu, Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) Başkanı Richard Chambers, Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu (ECIIA) Başkanı Marie-Hélène LAIMAY ve Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) Başkanı Özlem Aykaç İğdelipınar’ın önsözlerinin bulunduğu kitabın meslektaşlar, akademisyenler ve konuyla ilgilenenler için bir başvuru kitabı olmasını umuyoruz.

Kitabın hazırlık aşamasında kapsamlı bir arşiv araştırması yapıldı. TİDE arşivi başta olmak üzere, İç Denetim Dergisi arşivinden yararlanıldı, TİDE’nin kuruluş ve gelişim sürecinde rol ve sorumluluk alan, bu sürece tanıklık eden kişilerle görüşmeler ve söyleşiler yapıldı. Bunların yanı sıra TİDE’nin kuruluşundan bugüne kadar değişik zamanlarda görev alan üyelerimizden katkı bekledik. Bunun için de tüm üyelerimize duyuru yaptık. Duyarlı davranıp katkı sağlayan birçok üyemiz oldu. Bu şekilde elde edilen bilgi, belge ve görsellerden faydalanılarak kitap yayına hazırlandı. 

"Meslekte Mükemmelliğin Küresel Paydaşı: TÜRKİYE İÇ DENETİM ENSTİTÜSÜ" kitabı, kuruluş ve yönetim çalışmalarının altında yatan felsefeye uygun olarak, bayrak yarışı imgesi kullanılarak kaleme alındı. Amacın, bayrağın düşürülmeden bir sonraki etabı koşacak koşucuya ulaştırılması olan bayrak koşusu dört etaptan oluşuyor. Bayrak koşusunun her bir etabı, kitabın bir bölümünü ifade ediyor. 

Kitabın tanıtım dosyası ekte bulunmaktadır.

Meslektaşlarımızın ve mesleğimize ilgi duyan herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir eser olduğunu düşündüğümüz "Meslekte Mükemmelliğin Küresel Paydaşı: TÜRKİYE İÇ DENETİM ENSTİTÜSÜ" kitabı TİDE ofis ile iletişime geçilerek temin edilebilir.

Paylaşarak gelişmek, katılımla ilerlemek prensibiyle bir araya gelen bir ailenin kurumsal, mesleğin yakın tarihini siz okuyucularımıza anlatmak için kaleme aldığımız bu kitabı keyifle okumanızı dileriz.

Sevgi ve saygılarımızla,
TÜRKİYE İÇ DENETİM ENSTİTÜSÜ

Meslekte Mükemmelliğin Küresel Paydaşı: TÜRKİYE İÇ DENETİM ENSTİTÜSÜ kitabı tanıtım dosyası