DUYURULAR

19.09.2012

Türkiye İç Denetim Enstitüsü’nün 17. Kuruluş yıldönümü…

 

On yedi yıl önce “Paylaşarak Büyümek, Katılımla İlerlemek” mottosu ile başlattığımız mesleki örgütlenme sürecinde öngörülen katma değer, dünden bugüne kat edilen kilometre taşları, erişilen hedeflere bakıldığında somut bir başarı öyküsü olarak gerçekleşmiştir.

 

On yedi yıl sonra bugün, iç denetçiler olarak ulusal ve uluslararası kurumsal kimliği olan, yüzlerce uluslararası sertifikalı profesyoneli bulunan bağımsız ve özerk bir meslek örgütüne sahip olmanın gururunu yaşıyoruz.

 

1994 yılında dört kişinin girişimi ile başlayan, 1995 yılında 47 kişi ile kuruluşu gerçekleştirilen mesleki örgütlenmemiz bugün 1600 kişinin üyesi bulunduğu geniş bir meslek ailesine ulaşmıştır. Çeyrek asra yaklaşan kurumsal geçmişi ile bugünlere büyüyerek gelen meslek örgütümüzün kurumsal varlığının sürekliliğinde, sürdürülebilirliğinde göstermiş olduğu başarı, gönüllü ve özverili emekleri ile rol ve sorumluluk üstlenen meslek insanlarının eseridir.

 

Mevlana’nın ifade ettiği gibi “Öğüt verecek insana değil, örnek olacak insana ihtiyaç var” sözleri, mesleki örgütlenmemizin kurumsal ifadesi olan Enstitümüzün var olmasında emeği geçen meslek insanlarına ithaf edilebilir.  Enstitümüzün kuruluş ve gelişim süreci örnek alınacak liderlik öyküsüdür.

Dünyanın örnek liderlerinden biri olan Mahatma Gandhi’nin, “ Söylediklerinize dikkat edin, düşüncelere dönüşür… Düşüncelerinize dikkate edin; duygularınıza dönüşür… Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür… Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür…. Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür… Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür…  Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür…” sözleri Enstitümüzün kuruluş öyküsünü ifade etmektedir.

Her şey bir hayalle başladı, hayaller söze döküldü, düşünce oldu, duygu oldu, duygular yüreklerimizde heyecan oldu, paylaşarak gelişmek, katılımla ilerlemek düşüncemizi davranışa dönüştürdü, paylaşarak gelişmek alışkanlığımız oldu, meslek ailemizin değerine dönüştü, birlikte değer yaratma karakterimiz oldu, birlikte değer yaratma gücümüzün kurumsal ifadesi Türkiye İç Denetim Enstitüsü kader birliğimiz oldu.

Enstitümüzün kuruluşu, ülkemiz, iş dünyamız ve meslek ailemiz için kutlu olsun!...

Ali Kamil UZUN, CPA, CFE, MA, CRMA

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Kurucu Başkanı