TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Yayınlar / Bülten / Bülten Arşivi / Temmuz 2006 Bülteni

TEMMUZ 2006

Saygıdeğer Meslekdaşlarımız ve Sayın Üyelerimiz,

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği'nin aylık olarak gerçekleştirdiği faaliyetleri, önümüzdeki dönemler için faaliyet planlarını ayrıca üyesi olduğumuz 'Institute of Internal Auditors -IIA' ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu 'ECIIA' den haberleri ve gelişmeleri sizlerle paylaşmak amacıyla yayınladığımız İç Denetim Bültenimizde sizlerle Haziran ayında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ile Temmuz ayı faaliyet planımızı paylaşacağız.

IIA ve ECIIA'den Haberler

COSO'nun küçük kamu işletmeleri için "webcast" ine üye olabilirsiniz

COSO'nun merakla beklenen "Finansal Raporlama üzerine İç Denetim - Küçük Kamu Şirketleri İçin Rehber / Internal Control over Financial Reporting - Guidance for Smaller Public Companies" 11 Temmuz da www.coso.org adresinden indirilebilecektir. Rehber saat 13:00'da ücretsiz "Webcast" ile birlikte yayınlanacaktır. Webcast hakkında önceden bilgi edinmek için sorularınızı COSOwebcast@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz. Bugün kayıt yaptırarak rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Yaptığınız iş hakkında ne düşünüyorlar?

IIA'nın ve iç denetçilerin yaşadığı en büyük zorluklardan biri, iç denetçilerin değerini ve rolünü başkalarının anlamasına yardımcı olmaktır. İlgili kişilerden, kendi evimizde yaşayanlara kadar çoğu kişinin kafasında karışıklık hüküm sürmektedir! IIA tanıdığınız çocukların iç denetim hakkında ne düşündüğünü bilmek istiyor. Makalenin devamını www.theiia.org sitesinden okuyabilirsiniz).

Yönetim Kurulu Yıllık Toplantıda seçildi

2006-2007 Yönetim Kurulu 21 Haziran 2006'da Houston,Texas, ABD'de gerçekleştirilen Yıllık İş Toplantısında IIA üyeleri tarafından yapılan seçimle göreve getirildi. Üyeler bir veya iki yıllığına görev yapacaklar ve bu yılın yönetim kurulu başkanı "Dünyayı Anlatmak/Telling the World" temasıyla Stephen D. Goepfert,CIA seçildi.

İncelemeler iç denetimi etkileyen sorunları açığa çıkardı

ACL Services Ltd. ile IIA bugünün iç denetim departmanlarının yüzleştiği temel sorunları daha iyi anlamak için birlikte bir çalışma yürüttüler. İç Denetimi etkileyen güncel trendler hakkında önemli bilgiler edinmek için dünya çapında 850 iç denetim yöneticisinden alınan yanıtlarla oluşturulan inceleme raporunu www.theiia.org adresinden indirebilirsiniz.

65. Yıllık IIA Uluslararası Konferansı Yorumları

2006 Uluslararası Konferans 21 Haziran Çarşamba günü Houston, Texas, ABD'de sona erdi. Konferans hakkında geniş bilgi ve yorumlara www.theiia.org adresinden ulaşabilirsiniz.

ITDenetimi (ITAudit) 'nin son sayısını okuyabilirsiniz

IT hakkında en yeni bilgilere ulaşmak için ITDenetimi' nin son sayısına göz atmayı unutmayın. Bu sayıda ISO/IEC 17799 Standardlarında yapılan en son değişiklikler hakkında bilgi bulabileceğiniz gibi "Ödeme Kartları Endüstrisi Veri Güvenliği Standardlarına" (Payment Card Industry Data Security Standard) uyum sağlamayı düşünen organizasyonlar için hazırlanmış önemli bilgilere yine www.theiia.org adresinden ulaşabilirsiniz.
GTAG 5: ''Gizlilik Risklerini Yönetmek ve Denetlemek" çıktı

Bugün, organizasyonların yüzleştiği risk yönetimi sorunlarından biri müşterilerin ve çalışanların kişisel bilgilerinin gizliliğini sağlayabilmektir. Küresel Teknoloji Denetim Rehberi (GTAG)'nin son sayısı "Gizlilik Risklerini Yönetmek ve Denetlemek/Managing and Auditing Privacy Risks" gizililik risklerini belirlemek için bir sistem ve gizlilik denetiminin planlama ve yürütme fazları için bir rehber sunuyor. Bu rehber, IIA'in diğer dört GTAG'siyle birlikte, CD-ROM halinde çıkacak ve Houston Uluslararası Konferansına katılanlara dağıtılacaktır. GTAG 5'i bilgisayarınıza indirmek için www.theiia.org adresine başvurabilirsiniz.

TİDE'den Haberler

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Yönetim Kurulu olarak, TİDE'nin misyonu çerçevesinde stratejik aksiyon planlarını uygulamaya dönüştürmek, yeni programlar geliştirmek, projeleri gerçekleştirmek üzere Çalışma Komitelerinde görev almak isteyen tüm üyelerimize çağrıda bulunuyoruz. Çalışma komitelerine başvuru formuna web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Sertifikasyon' Haberleri

Sertifikasyonla ilgili ayrıntılı bilgilere TİDE'nin Sertifikasyon/CİA ve IIA'in http://www.theiia.org/index.cfm?doc_id=12 bağlantısından ulaşabilir, internet sitesinde cevabını bulamadığınız sorularınız için sertifikasyon@tide.org.tr adresine e-posta gönderebilir ya da Sn. Ali Şîr Yardım ile irtibata geçebilirsiniz.

CCSA sertifikası için gerekli olan Fasilitasyon Teknikleri eğitimi için ön katılımla ilgili bilgi toplanmaya başlanmıştır. Katılımcı sayısına göre Eylül'de düzenlenmesi planlanmaktadır.

Sertifikasyon eğitimleri ile ilgili tüm sorular için sertifikaegitim@tide.org.tr adresine e-posta gönderebilir ya da Sn. Ebru Alışık ile irtibata geçebilirsiniz.

Dergi Çalışmaları

İç denetim dergisi üyelik aidatı kapsamı içine alındığından, 2006 aidatını ödeyen (geçmiş borcu olmayan) üyelerimize ücretsiz olarak gönderilmektedir.

Makale ve yazılarınız ile ilgili ele alınmasını istediğiniz konuları ve ne şekilde sponsorluk desteği sağlayabileceğinize ilişkin önerilerinizi dergimizin dergi@tide.org.tr adresine ulaştırabilirsiniz.

Web Sitesi

Yeniden yapılandırma çalışmaları devam eden internet sitemiz aracılığı ile sizlere ulaşmaya devam etmekteyiz.

Web sitesi ile ilgili önerileri web@tide.org.tr adresine iletebilirsiniz.

Eğitimlerimiz

TİDE tarafından verilen eğitimlerin zenginleştirilmesi ve eğitmen havuzu oluşturulması için bir çalışma başlatılmıştır. Öncelikle Yönetim, Denetleme, Disiplin ve Danışma Kurulu asil ve yedek üyelerinin eğitmen olması talep edilmiştir. Alınan veriler doğrultusunda eğitim programı hazırlanarak üyelerimizin görüşlerine sunulacaktır.

Kurumlarınız ve sizler için gerekli olduğunu düşündüğünüz eğitim konularını bizlere bildirirseniz bu taleplere göre de eğitim planlamalarımıza ilaveler yapabiliriz.
Ayrıca eğitim verme konusunda gönüllü iseniz; Sn. Elif Buluç ile egitim@tide.org.tr adresinden irtibata geçebilirsiniz.

Akademik İlişkiler

14 Haziran 2006 günü İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde kurucu üyelerimizden Sn. Hakan Veral'in vermekte olduğu iç denetim dersine başkanımız Sn. Şenol Toygar ve başkan yardımcılarımız Sn. Elif Buluç ve Sn. Ali Şir Yardım katılarak TİDE'yi ve İç Denetim mesleğini tanıtan bir sunuş yapmışlardır.

Akademik ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Sn. Elif Buluç Houston'da düzenlenen Uluslararası İç Denetim Konferansını takiben İç Denetim Eğitim Sempozyumu ve Uluslararası Akademik İlişkiler Komitesi toplantılarına katılmıştır. İç Denetim eğitiminin üniversitelerde geliştirilmesi için çalışmalar IIA'den edinilen bilgiler ile devam ettirilmektedir. Bu amaçla çeşitli üniversiteler ile görüşmeler devam etmektedir.

IIA tarafından desteklenmiş iç denetim programı oluşturmak üzere IIA ve bir üniversite ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

Akademik ilişkiler komitesinde aktif olarak görev almak isteyen veya önerileri olan üyelerimizin akademik@tide.org.tr adresinden Sn. Elif BULUÇ ile irtibata geçmesi rica olunur.

Yeni Katılan Üyelerimiz

TİDE ailesine yeni katılan üyelerimize hoşgeldiniz diyor, düzenlenecek ilk aile toplantısına davet ediyoruz.

Aslı ALAN BAHÇECİ - AKBANK
Seda KURTUL HÜLAGÜ - GARANTİ PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş.
Orhan AZİZOĞLU - FEZA GAZETECİLİK A.Ş.
Alper PEKER - AKSA JENERATÖR A.Ş.
Ethem ATLI - DOĞAN HOLDİNG A.Ş.
O.Güçlü ŞENELER - OPET
Demokan KONYALIGİL - FRITO LAY

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri