TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Yayınlar / Bülten / Bülten Arşivi / Ocak_2006 Bülteni

OCAK 2006

Saygıdeğer Meslekdaşlarımız ve Sayın Üyelerimiz,

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği'nin aylık olarak gerçekleştirdiği faaliyetleri, önümüzdeki dönemler için faaliyet planlarını ayrıca üyesi olduğumuz ‘Institute of Internal Auditors –IIA' ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu ‘ECIIA' den haberleri ve gelişmeleri sizlerle paylaşmak amacıyla yayınladığımız İç Denetim Bültenimizde sizlerle Aralık ayında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ile Ocak ayı faaliyet planımızı paylaşacağız.

IIA ve ECIIA'den Haberler

Bilgi Teknolojileri denetimi araştırma konuları sempozyumu The IIA'in 2006 yılı uluslararası konferansı sırasında Houston'da gerçekleştirilecektir. Sempozyumda tüm dünya'dan araştırmacı, eğitmen ve uygulamacılar için iç denetim konularına potansiyel çözümler üretilmeye çalışılacaktır. Bu açıdan görüş, tecrübe ve düşüncelerin yazılı olarak paylaşılması için The IIA'in web sitesinde davet yer almaktadır.

IIA Başkanı Dave Richards New York, N.Y. 'da 31 Ocak 2006'da Amerika Sertifikalı Muhasebeciler Enstitüsü (AICPA) tarafından düzenlenecek olan "Suistimal: Denetim Komiteleri gerçekten bir fark yaratabilir mi?" konulu konferansta konuşmacı ve moderatör olarak görev alacaktır. Richards konuşmasında küçük işletmeler için iç kontrol rehberi, suistimal önleme ve tespit programları ve denetim komiteleri için en iyi uygulamalar alt başlıklarına yer verecektir.

İç Denetim Standartları Kurulu (IASB) tarafından 1312 numaralı Dış Değerlendirme (external assessment) standardı değiştirilmiş olup taslak üzerinden 31 Ocak 2006 tarihine kadar görüşlerin iletilmesi beklenmektedir. Taslak standarda The IIA web sitesinden ulaşılabilmektedir.

TİDE'den Haberler

22 Aralık 2005 Perşembe günü Maliye Bakanı Sn. Kemal Unakıtan'ın da katılımı ile "Kamu'da İç Denetim" temalı birinci kamu iç denetim konferansı 1700 kişi civarında bir katılım ile Ankara Dedeman Otelinde gerçekleştirildi.

4 Ocak 2006 tarihinde yeni yıl kutlaması için İstanbul The Marmara otelinde üyelerimiz ile biraraya gelinmiştir.

22 Aralık 2005 tarihinde ise Ankara Dedeman Otel'de aile toplantısı düzenlenerek Ankara'daki üyelerimiz ile birlikte olunmuştur.

Sertifikasyon' Haberleri

CIA dışındaki özel Sertifika sınavları da Türkçe olarak yapılacak

Mayıs 2006 tarihinden itibaren gerçekleştirilecek olan CGAP, CFSA ve CCSA sınavlarıda bundan böyle Türkçe olarak verilecek. Kasım-2005 sınavının sonuçlarının 2006 Ocak ortasına kadar gelmesi bekleniyor.

Mayıs-2006 sınavları ile ilgili hazırlık kursları ile ilgili duyurular Ocak ayı içerisinde TİDE web sayfaları aracılığı ile yapılacak.

2006 yılı yapılacak sınavlar ve kurslar (yeterli talep olması durumunda) yine İstanbul ve Ankara olmak üzere 2 yerde de düzenlenecek. Tüm sınavlara online başvuru ocak ayından itibaren yapılabilecek.

Sertifikasyonla ilgili tüm sorular için sertifikasyon@tide.org.tr adresine email gönderebilirsiniz. Sertifikasyon ile ilgili detaylı bilgilere TİDE sayfalarından ulaşabilirsiniz. Sertifikasyonlarla ilgili Broşür ve Formları Web sayfasından bulabilirsiniz.

Dergi Çalışmaları

İç Denetim ve Internal Auditor dergileri abonelere ulaştırılmaya devam edilmektedir.

"Üyelerimiz yeni sayımızda, IX. Ulusal konferans sunumlarının özet dökümanlarına, Koç Holding ve Sabancı Holding'de iç denetim uygulamalarına, yuvarlak masa toplantısında ele alınan AB müzakere sürecinde iç denetim konusunun değerlendirilmesine erişebileceklerdir"

Makale ve yazılarınız ile ilgili ele alınmasını istediğiniz konuları ve ne şekilde sponsorluk desteği sağlayabileceğinize ilişkin önerilerinizi dergimizin dergi@tide.org.tr adresine ulaştırabilirsiniz.

Web Sitesi

Yeniden yapılandırılan internet sitemiz aracılığı ile sizlere ulaşmaya devam etmekteyiz. Web sitesi ile ilgili önerileri web@tide.org.tr adresine iletebilirsiniz.

Eğitimlerimiz

Aşağıdaki konuları da içeren "Temel İç Denetim" eğitimleri düzenlenecektir. Eğitimlere ilişkin zamanlama ve kapsam açısından görüş ve önerilerinizi bize iletmenizi rica ederiz.

1. İç Kontrol Teorisini Uygulamaya Dönüştürebilmek
2. Risk Değerlemesi ve Risk Bazlı Denetim Planlaması
3. Operasyonel Denetim

Kurumlarınız ve sizler için gerekli olduğunu düşündüğünüz eğitim konularını bizlere bildirirseniz bu taleplere göre de eğitim planlamalarımıza ilaveler yapabiliriz. Ayrıca eğitim verme konusunda gönüllü iseniz lütfen Sn.Funda Yavaş AYLA ile irtibata geçin.egitim@tide.org.tr

Akademik İlişkiler

Akademik ilişkiler kapsamında üniversiteler ve The IIA ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

Akademik ilişkiler komitesinde aktif olarak görev almak isteyen veya önerileri olan üyelerimizin akademik@tide.org.tr adresinden Sn. Elif BULUÇ ile irtibata geçmesi rica olunur.

Sosyal Faaliyetlerimiz

Aile toplantılarımız iki ayda bir düzenlenmeye devam edecektir.

TİDE Ailesine Yeni Katılan Üyelerimiz

TİDE ailesine yeni katılan üyelerimize hoşgeldiniz diyor, düzenlenecek ilk aile toplantısına davet ediyoruz.

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri