TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Yayınlar / Bülten / Bülten Arşivi / Ocak 2005 Bülteni

OCAK 2005

Saygıdeğer Meslekdaşlarımız ve Sayın Üyelerimiz,

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği'nin aylık olarak gerçekleştirdiği faaliyetleri, önümüzdeki dönemler için faaliyet planlarını ayrıca üyesi olduğumuz 'Institute of Internal Auditors -IIA' den haberleri ve gelişmeleri sizlerle paylaşmak amacıyla yayınlamaya başladığımız 'İç Denetim Bülteni'nin Dokuzuncusu olan bu bültenimizde sizlere Aralık ayında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ile Ocak ayı faaliyet planımızı paylaşacağız.

IIA'den Haberler

1941 yılında 24 üye ile kurulan ve 2004 sonunda 97,000 üyeye ulaşan IIA, 2005 yılında 100,000. üyeliğini kutlamak için hazırlanıyor.

Uluslararası İç Denetim Konferansı bu yıl 10-13 Temmuz tarihleri arasında Chicago, Amerika'da düzenlenecek. Üç gün sürecek olan konferansta 90 paralel oturum gerçekleştirilecek. 15 Nisan'a kadar başvurduğunuz takdirde, Konferans katılım ücreti, IIA Üyeleri için $ 1,150 üye olmayanlar için ise $1,250. Konferansla ilgili daha detay bilgi almak için http://www.theiia.org/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

TİDE'den Haberler

Derneğimizin 10. Olağan Genel Kurulu' nun ilk toplantısı 21 Ocak 2005 Cuma günü, Emekli Subay Evleri Müşir Derviş İbrahim sok. 1. Blok Kat.7 D.16 Esentepe/İstanbul adresinde bulunan Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği Merkezi' nde saat 12 .00' de, çoğunluk sağlanamadığı taktirde ikinci toplantı 29 Ocak 2005 Cumartesi günü saat 13:00' de Topçu cad. no.2 Taksim/İstanbul adresinde bulunan Point Otel'de yapılacaktır. Toplantı Gündemi aşağıda sunulmuştur.

GÜNDEM

a) Açılış ve Saygı Duruşu,
b) Başkanlık Divanının oluşumu ve Başkanlık Divanına toplantı tutanağını imzalama yetkisinin verilmesi,
c) Yönetim Kurulu Başkanı ve Konukların konuşmaları,
d) Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, Gelir/Gider Durumu ve Denetim Kurulu raporunun Okunması, Görüşülmesi,
e) Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulunun ibrası,
f) Tahmini bütçenin görüşülmesi ve onaylanması,
g) Dernek İç yönetmeliklerinin görüşülmesi ve onaylanması ,
h ) Tüzük Değişikliği ,
ı) IIA nezdindeki statümüzün değiştirilmesi önerisinin görüşülmesi ve onaylanması,
i) Aidat Borcu olan ve ulaşılamayan üyeliklerin iptalinin görüşülmesi ve onaylanması,
j ) Dilek ve Temenniler,
k ) Kapanış

Dergimiz

10 numaralı Dergimiz 4 Ocak 2005 tarihinden itibaren üyelerimize dağıtılmaya başlanmıştır.

Sertifikasyon Haberleri

CIA, CFSA ve CCSA Sertifikasyon sınav sonuçları açıklandı

17 ve 18 Kasım 2005 tarihlerinde yapılan CIA, CCSA ve CSFA sertifikasyon sınavının sonuçları belli oldu. Sonuçlara göre Türkiye'den 12 kişi daha sertifika almaya hak kazandı, böylece toplam CIA sayısı 103 oldu. Sertifika almaya hak kazananların sertifikalarının dağıtım töreni ile ilgili bilgi daha sonra duyurulacaktır. Aşağıdaki tablo ile sınav sonuçlarındaki başarı ülke çapında değerlendirilmiştir:

GeçenlerBaşarısız OlanlarBaşarı OranıÖnceden Başarmış OlanlarGirmeyenler
Kısım I612437%39202
Kısım II391524%38184
Kısım III231013%4374
Kısım IV231310%57192


Sınavda 4 kısımada girmiş olan (bazıları daha önceki dönemlerde girmiş ve geçmiş) 28 kişiden 12'si CIA (ki %43'lük bir başarı) sertifikasyona hak kazanmış.
İlk defa sınava giren ve 4 kısıma birden katılan 9 kişiden sadece 1'i CIA olmaya hak kazandı. Özetle diğer kısımların Başarı Oranı :

Kısım I : %39
Ksım II : %38
Kısım III : %43
Kısım IV : %57

Geçen sene duyurulan ve Kasım-2004'ten başlayarak küresel olarak verilmeye başlayan CFSA (Certified Financial Services Auditor-Sertifikalı Finansal Hizmetler Denetçisi) sertifikası için 5 kişi sınava girdi ve bunlardan 3'ü CFSA sertikası almaya hak kazandı. Sınavı alanların 2'si Sigortacılık diğer 3'ü ise Bankacılık alanında başvurmuştu, CFSA olmaya hak kazanan 3 kişinin 1'i Sigortacılık diğer 2'si ise Bankacılık alanında sertifika almaya hak kazandı.

CCSA sertifikası için baş vuran 2 adayda sınavı başarı ile vererek sertifika almaya hak kazandı.

20.12.2004 tarihinde Marmara Üniversitesi, İşletme Ana Bilim Dalı öğetim üyelerinden Sn Doç Dr Cemal İbiş'in davetlisi olarak Master programı öğrencilerine İç Denetim mesleği ve uygulamaları hakkında Zorlu Holding İç Denetim Bölümü'nden Coşkun Özkan ve Engin Ergüden tarafından bilgi verilmiştir. Bu davette ayrıca TİDE ve özellikle de CIA sertifikasyonu detaylı olarak tanıtılmıştır.

Üyelerimizden Haberler

Disiplin Kurulu Yedek Üyesi Sezer Bozkuş, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası Teftiş Kurulu Başkanlığında İç Denetim ve Risk Yönetiminden sorumlu olarak atanmıştır. Bilindiği üzere Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası “VOB” 4 Şubat günü İzmir'de açılarak işlem yapmaya başlayacaktır. Bizde bu vesile ile kendisini tebrik eder yeni görevinde başarılarının devamını dileriz.

Sosyal faaliyetlerimiz

TİDE'de üyeler arası bilgi alışverişi ve kaynaşmayı sağlamak amacı ile Yönetim Kurulu olarak her ayın ilk Salı gününü “Happy Hours” günü olarak saptamıştık. 4 Ocak Salı günü yapılması gereken mutat toplantımız malesef Ocak sonunda yapılacak olan Genel Mali Kurul çalışmaları sebebi ile yapılamadı.

8 Şubat Salı günü yapılması planlanan mutat toplantımız TİDE bünyesinden karşılanmak üzere ve yer değişikliği yapılarak üyelerimize duyurulacaktır.


Saygılarımızla,
TİDE Yönetim Kurulu Üyeleri
Adına Genel Sekreter

Bülteni Microsoft Word formatında bilgisayarınıza indirin.

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri