TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Yayınlar / Bülten / Bülten Arşivi / Haziran 2006 Bülteni

HAZİRAN 2006

Saygıdeğer Meslekdaşlarımız ve Sayın Üyelerimiz,

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği'nin aylık olarak gerçekleştirdiği faaliyetleri, önümüzdeki dönemler için faaliyet planlarını ayrıca üyesi olduğumuz 'Institute of Internal Auditors -IIA' ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu 'ECIIA' den haberleri ve gelişmeleri sizlerle paylaşmak amacıyla yayınladığımız İç Denetim Bültenimizde sizlerle Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ile Haziran ayı faaliyet planımızı paylaşacağız.

IIA ve ECIIA'den Haberler

Kuzey Amerika Genel Kurul Sonuçları

Kuzey Amerika üyeleri yıllık genel kurullarını 1 Mayıs 2006 tarihinde A.B.D.'nin Orlando şehrinde gerçekleştirdiler. Toplantıda ayrıca 2006-2007 Kuzey Amerika Yönetim Kurulu ve komite üyeleri seçildi. Kuzey Amerika, A.B.D, Karayipler, Kanada ve Bermuda'dan üyeleri bulunmaktadır.

Yöneticiler için Sarbanes-Oxley 404 Kılavuzu Yayınlandı

SEC ve PCAOB'nin kılavuzluğu ve iç denetimcilerin gerçek deneyimlerinden yola çıkarak hazırlanan, Sarbanes-Oxley 404: İç Denetimciler tarafından Yöneticiler için Kılavuz (PDF, 780KB) şu anda www.theiia.org web-sitesinde ulaşılabilir durumdadır. IIA bu önemli dökümanı yöneticileriniz ve Yönetim Kurullarınızla paylaşmanızı tavsiye etmektedir.

IT Denetimi Yeni Versiyonu
IT Denetiminin yeni versiyonu www.theiia.org web-sitesinde ulaşılabilir durumdadır. Bu dökümanın içinde güvenlik altyapıları, güvenlikle ilgili farkındalık programları, IT için etkin Sarbanes-Oxley uygunluk çözümleri iel ilgili bilgiler yer almaktadır. Ayrıca, denetçilerin IT sistemlerine ve verilerine oluşabilecek ciddi riskleri engellemek konusunda şirketlere, etkin yazılım güvenliği denetimleri ve güvenlikle ilgili en iyi örnekleri sunmaktadır.

Kutlamak için hala zamanımız Var!!!
Mayıs ayı Uluslararası İç Denetim Farkındalık Ayı olarak lanse edilmişti, ve tüm IIA şubeleri bunu meslektaşlarımıza duyurmuştu. Farkındalık Görev Gücü'nü oluşturmak ve beyin fırtınası yapmak için biz çok geç olduğunu düşünmüyoruz ve fikirleriniz için IIA web-sitesinde farkındalık sayfasına başvurmanızı rica ediyoruz. Buradan ayrıca,, geçtiğimiz senelerde yapılanlara da bakma şansınız olabilir. Daha fazla bilgi için lütfen IIA' in Merkez Ofisi'nden Trish Harris ile irtibata geçiniz.(tharris@theiia.org)

CPE lerinizi New York City' de Kazanın
IIA bazı kamusal seminerler düzenlemek amacıyla 12-16 Haziran tarihlerinde New York' ta olacaktır. Bu seminerlerle Kurumsal Risk Yönetimi, Kalite Değerlendirmesi, İç Kontrol Değerlendirmeleri ve daha fazlasını bulabilirsiniz. www.theiia.org'dan online kayıt yaptırabilir ya da +1-407-937-1111 numarayı arayabilirsiniz.

TİDE'den Haberler

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Yönetim Kurulu olarak, TİDE'nin misyonu çerçevesinde stratejik aksiyon planlarını uygulamaya dönüştürmek, yeni programlar geliştirmek, projeleri gerçekleştirmek üzere Çalışma Komitelerinde görev almak isteyen tüm üyelerimize çağrıda bulunuyoruz. Çalışma komitelerine başvuru formuna web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Sertifikasyon' Haberleri

Mayıs 2006 Sertifika sınavları gerçekleştirildi

Ma17 ve 18 Mayıs 2006 tarihlerinde verilecek olan CIA, CFSA, CCSA ve CGAP sınavları İstanbul ve Ankara' da başarıyla gerçekleştirildi.

Sertifikasyonla ilgili ayrıntılı bilgilere TİDE'nin Sertifikasyon/CİA ve IIA'in http://www.theiia.org/index.cfm?doc_id=12 bağlantısından ulaşabilir, internet sitesinde cevabını bulamadığınız sorularınız için sertifikasyon@tide.org.tr adresine e-posta gönderebilir ya da Sn. Ali Şir Yardım ile irtibata geçebilirsiniz.

Sertifikasyon eğitimleri ile ilgili tüm sorular için sertifikaegitim@tide.org.tr adresine e-posta gönderebilir ya da Sn. Ebru Alışık ile irtibata geçebilirsiniz.

Dergi Çalışmaları

İç denetim dergisi üyelik aidatı kapsamı içine alındığından, 2006 aidatını ödeyen (geçmiş borcu olmayan) üyelerimize ücretsiz olarak gönderilmektedir.

Makale ve yazılarınız ile ilgili ele alınmasını istediğiniz konuları ve ne şekilde sponsorluk desteği sağlayabileceğinize ilişkin önerilerinizi dergimizin dergi@tide.org.tr adresine ulaştırabilirsiniz.

Web Sitesi

Yeniden yapılandırılan internet sitemiz aracılığı ile sizlere ulaşmaya devam etmekteyiz.

Web sitesi ile ilgili önerileri web@tide.org.tr adresine iletebilirsiniz.

Eğitimlerimiz

TİDE tarafından verilen eğitimlerin zenginleştirilmesi ve eğitmen havuzu oluşturulması için bir çalışma başlatılmıştır. Öncelikle Yönetim, Denetleme, Disiplin ve Danışma Kurulu asil ve yedek üyelerinin eğitmen olması talep edilmiştir. Alınan veriler doğrultusunda eğitim programı hazırlanarak üyelerimizin görüşlerine sunulacaktır.

Kurumlarınız ve sizler için gerekli olduğunu düşündüğünüz eğitim konularını bizlere bildirirseniz bu taleplere göre de eğitim planlamalarımıza ilaveler yapabiliriz.
Ayrıca eğitim verme konusunda gönüllü iseniz; Sn. Elif Buluç ile egitim@tide.org.tr adresinden irtibata geçebilirsiniz.

Akademik İlişkiler

Akademik ilişkiler kapsamında İZMİR 9 EYLÜL ÜNİVERSİTESİ'nde İç denetim mesleğini ve TİDE'yi tanıtan bir sunuş düzenlenmiş TİDE Başkanı Sn. Şenol Toygar ve Onursal Başkan Sn. Ali Kamil Uzun bir sunuş yapmıştır. Ayrıca IIA tarafından desteklenmiş iç denetim programı oluşturmak üzere IIA ve bir üniversite ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

Haziran ayı içerisinde İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde iç denetim dersine tekrar katılınarak iç denetim mesleği ve TİDE anlatılacaktır.

Akademik ilişkiler komitesinde aktif olarak görev almak isteyen veya önerileri olan üyelerimizin akademik@tide.org.tr adresinden Sn. Elif BULUÇ ile irtibata geçmesi rica olunur.

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri